top of page
Search
  • Writer's pictureyael shachar

כשאנחנו לא סומכים על יכולת השיפוט של המתבגר

Updated: Oct 27, 2019

הרבה מאוד הורים דואגים ליכולת השיפוט של המתבגר במצבי סיכון, הם לא סומכים עליו שיצליח לא להיגרר למעשים שהוא עלול לשלם עליהם מחיר. תחושת ההורים אינה תלושה מהמציאות מפני שמחקרים על גיל מרד הנעורים, מראים שבגיל זה יש נטייה מוגברת ללקיחת סיכונים מבלי להתחשב בתוצאות, ומכאן באה החשיבות הגדולה ללמוד כיצד לכוון את המתבגר בדרכי נועם אל עבר מטרה מטיבה ויצירת שיתוף פעולה מרצון.

גיל ההתבגרות הוא שלב התפתחותי בו המתבגר מעוניין ליצור לעצמו זהות נפרדת מההורים ומתקיימת דרישה לאוטונומיה בתחומים שונים כמו מצבים חברתיים ולימודיים, כלומר, המתבגר חותר ליצירת מרחב פרטי, בו הוא עצמאי ולהורים אין יכולת להתערב. כחלק משלב נורמטיבי זה מתעוררת סקרנות ורצון לחקור את העולם, תוך כדי ניסוי, תהייה וטעיה.

על מנת ששלב זה, בו יש למתבגרים נגישות למין, שתיית אלכוהול או התנסות בסמים, יהיה מבוקר ככל שניתן, יש "לעדכן גרסה" בסגנון ההורות, ולפתח שיח פתוח ומשתף יותר. כך מייצרים עבורו מרחב לא שיפוטי, בו המתבגר מוזמן לשתף במחשבותיו, דעותיו ולבטיו.

ככל שנצליח להקשיב יותר, נוכל לדעת מה באמת קורה איתו, מה עובר עליו, למה הוא נחשף ואילו לחצים מופעלים עליו, ונוכל לכוונו בעדינות ובסבלנות ועי" כך נגדיל את הסיכוי למניעת התנסות מסכנת שעלולה להשפיע על עתידו.

בהמשך ל"עדכון הגרסה ההורית", עלינו להפוך להיות מתוחכמים יותר בשמירה עליו, מפני שככל שהמתבגר ירגיש שהשמירה עליו מתהדקת, כך יתעורר בו רצון טבעי למרוד, להסתיר ולהתנסות במה שההורים לא מרשים כדי להוכיח לעצמו שהוא יכול, ושלהורים אין באמת שליטה על מעשיו, בפרט כשהוא מחוץ לכותלי הבית.

כאמור, השיח עם המתבגר אמור להיות מורכב בעיקר מהקשבה מכבדת, המנעות משיפוטיות גם במצבים שאנחנו לא מסכימים עימו ושאלת שאלות בסגנון "ומה לדעתך יקרה אם...", ע"י שאלת שאלות אנחנו מצטיירים כניטרליים ובנוסף אנו מלמדים את המתבגר שלנו לחשוב. ככל שהמתבגר שלנו יידע לחשוב ולנתח מצבים, כך אנו מעניקים לו כלי מנצח של "סוף מעשה, מחשבה תחילה", אך איננו יכולים להטיח זאת בפניו, אלא ללמדו לחשוב כך. מפני שהמתבגר מפתח חירשות סלקטיבית להרצאה בסגנון מונולוג, כל מסקנה שהמתבגר הגיע אליה לבד (בסיוע שלכם), הולכת להיות מחשבה והתנהגות שלו.

כלי נוסף על מנת לחזק את המתבגר בעמידה מול מצבי סיכון, הוא כלי האמונה בעצמו, הורים המטיחים בילדם שהוא נגרר או לא אחראי יוצרים "נבואה שמגשימה את עצמה" והישנות של התנהגויות שלא רצויות ע"י ההורים.

ילדים מאמינים להורים שלהם כשאלו מזינים אותם באמונה בעצמם או להיפך, אם ההורה אומר לילד משהו על עצמו, אזי הילד מאמין ופועל בהתאם, לכן, אם תעבירו מסר של חוסר אמונה ביכולתו להפעיל שיקול דעת, הוא יצדיק את טענתכם ויהיו לכך הוכחות, אך אם תתחילו לבנות אצלו את האמונה שדווקא יש לו "עמוד שידרה" ושהוא יודע להפעיל שיקול דעת, אזי במצבי סיכון הוא יזכור את זה והסיכוי שישמור על עצמו גדל. כלומר, ילדים מפנימים אל תוכם את קול ההורים ופועלים לפיו.

לאור זאת, מומלץ שההורים יערכו רשימה עבור עצמם, באילו מקרים המתבגר מוכיח עצמו כאחראי (לדוג' שומר על האחים הקטנים, קם בבוקר בזמן לביה"ס, עונה תמיד לנייד כשאתם מתקשרים וכו') ורשימה זו תהווה בסיס לכל אותם מקומות שניתן לסמוך, חשוב מאוד להדגיש כל נקודת אור ואפילו הקטנה ביותר בה המתבגר הראה שיקול דעת ואחריות אישית ולציינה בפניו, עד שישתכנע שיש לו דיעה משלו והוא יכול להפעיל שיקול דעת, וכל זאת על מנת לייצר נבואה חיובית שמגשימה את עצמה, אמונה בעצמו שהוא יכול לומר "לא" כשמוצעת לו הצעה מסכנת.

עם זאת, עליכם לזכור שלטעות זה אנושי, לכן אם המתבגר טועה בסיטואציה מסויימת ומשתף, לאחר הקשבה ושאלות מכוונות המעוררות למחשבה, יש לומר בשיקול דעת "אני סומכ/ת עליך, שבפעם הבאה תנהג אחרת". לאור תגובתכם המתונה, המתבגר ילמד שהיא יכול לשתף בכל מצב, ככל שהמתבגר ישתף כך תרוויחו לעצמכם שקט שהוא אינו מסתיר ושאתם יודעים למה הוא נחשף וכיצד היא פועל. ככל שילדינו גדלים ונהיים עצמאיים יותר, כך יכולת השליטה פוחתת, הדרך היחידה שיכולה להיות להורים על מעשיו כשאינכם נמצאים לידו היא ע"י שיתוף ותגובה מתונה, מכילה ומסייעת.

Choose from 8 stunning layouts

Your Wix Blog comes with 8 beautiful layouts. From your blog's settings, choose the layout that’s right for you. For example, a tiled layout is popular for helping visitors discover more posts that interest them. Or, choose a classic single column layout that lets readers scroll down and see your post topics one by one.

Every layout comes with the latest social features built in. Readers can easily share posts on social networks like Facebook and Twitter and view how many people have liked a post, made comments and more.


Add media to your posts

When creating your posts you can:

  • Upload images or GIFs

  • Embed videos and music

  • Create galleries to showcase a media collection

Customize the look of your media by making it widescreen or small and easily align media inside your posts.Hashtag your posts

Love to #hashtag? Good news!

You can add tags (#vacation #dream #summer) throughout your posts to reach more people. Why hashtag? People can use your hashtags to search through content on your blog and find the content that matters to them. So go ahead and #hashtag away!6 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page